Strona zarówno dla fachowców i inżynierów, jak i konsumentów czy przedsiębiorców

Wentylacja w domu zimą – jak zapewnić odpowiednią wymianę powietrza?

Zima to specyficzny czas, kiedy zazwyczaj zapomina się o prawidłowym wietrzeniu mieszkania, czy domu. Nie zapewnia się wtedy prawidłowej wymiany powietrza, która sprzyja obniżeniu wilgotności do stosownego poziomu oraz pozbyciu się wirusów i bakterii, co zapobiega zbyt częstym chorobom.

W zimie najlepiej wietrzyć częściej, a krócej. Nie powoduje się tym samym zbyt dużego spadku temperatury we wnętrzu, pozbywając się jednak negatywnych czynników, właśnie takich jak wilgoć.

Samo wietrzenie jednak nie wystarcza. Każdy dom powinien posiadać sprawny system wentylacyjny. W nowych budynkach najczęściej stosuje się wentylację mechaniczną lub hybrydową, powstałą w wyniku połączenia systemu grawitacyjnego i mechanicznego.

Żeby wentylacja działała prawidłowo, musi być utrzymywana w dobrym stanie. Należy w tym celu przynajmniej raz w roku przeprowadzać specjalistyczną kontrolę systemu wentylacyjnego.

Pomocnym elementem są też nawiewniki okienne. Umożliwiają one dostarczenie do wnętrza odpowiedniej ilości świeżego powietrza. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że bez umożliwienia prawidłowego nawiewu, kanały wentylacyjne mogą nie działać prawidłowo, dlatego warto dbać o ten aspekt  wentylacji. Nawet posiadając nawiewniki, nie należy całkowicie rezygnować z wietrzenia tradycyjnego. To daje lepszą gwarancję prawidłowej wymiany powietrza.

Jednym z poważnych błędów popełnianych na niekorzyść właściwej wentylacji, jest zbyt staranne uszczelnianie  okien i drzwi. Osoby stosujące nadmierne ich utykanie, kierują się zminimalizowaniem utraty ciepła. Jednak za bardzo uszczelnione wnętrze jest narażone na niewystarczającą wentylację. Pomysłem wręcz nagannym jest zakrywanie lub zaklejanie kratek wentylacyjnych. Przestają one wtedy spełniać swoją rolę. We wnętrzu może nastąpić nawet przesadne nagromadzenie CO2, zwłaszcza jeśli używa się w nim kuchenek i piecyków gazowych.

Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że niewystarczająca wentylacja może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu – pośrednio lub bezpośrednio, a także dobremu stanowi budynku. Nadmiar wilgoci, która nie znajdzie ujścia, niszczy meble i ściany, co powoduje konieczność przeprowadzania częstszych remontów

0 Komentarze

Napisz odpowiedź

Komentarz

Podpis

E-mail

Witryna WWW

5 − 5 =

O blogu „Wentylacja Info”

Na naszej stronie będziemy zamieszczać artykuły, które zainteresują kompletnego laika, jak i inżyniera. Mamy nadzieję zainteresować również przedsiębiorców, którym nasze informacje przydadzą się w prowadzeniu biznesu. Wszystkie nasze teksty są napisane w przystępny sposób, zawierają sprawdzone informacje, dzięki którym nie zwariujesz w świecie wentylacji. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem właściwego sprzętu bądź chcesz mądrze zaplanować prace remontowe w swoim domu czy biurze – idealnie trafiłeś!

 

Chłodnictwo
Technika – ogólnie
Udzielili komentarza
    System wentylacji domu pasywnego