Strona zarówno dla fachowców i inżynierów, jak i konsumentów czy przedsiębiorców

Wentylacja w domu – jakie wybrać rury?

Współczesne domy charakteryzują się dużą szczelnością. Aby nie dopuścić do rozwoju pleśni i grzybów, należy zadbać o odpowiedni system wentylacji. Prawidłowo działająca wentylacja, pozwala na odpowiednią wymianę powietrza, zapewniając odpowiedni mikroklimat we wnętrzu domu.

Wiele domów powstałych w okresie PRL posiada kanały wentylacyjne wykonane z cegły. Obecnie odchodzi się od stosowania tego rodzaju rozwiązań, a zamiast cegieł wykorzystuje się rury. Rury muszą być wykonane z materiałów niepalnych i posiadać odpowiednią średnicę. W sprzedaży dostępne są rury wykonane z aluminium, ocynkowanej lub kwasoodpornej blachy oraz z tworzyw sztucznych. Decydując się na rury metalowe, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich grubość. Cieńsze produkty będą charakteryzowały się krótszym okresem trwałości. W przypadku rur metalowych na rynku znaleźć można rury gładkie, spiralne lub elastyczne. Wszystkie wymienione produkty znakomicie sprawdzają się w wentylacji mechanicznej. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza rury elastyczne, które są stosunkowo tanie w zakupie i proste w montażu. Ich wadą jest jednak to, że łatwo je uszkodzić, a nieprawidłowo zamontowane, mogą utrudniać przepływ powietrza.

Poszukując rur wentylacyjnych, należy dużą uwagę zwrócić na to, czy posiadają one warstwę izolacyjną. Brak takiej warstwy może powodować skraplanie się pary wodnej w kanałach wentylacyjnych i sprzyjać rozwojowi grzybów lub pleśni. Brak izolacji będzie wpływał także na głośność działania wentylacji. Coraz częściej w sprzedaży znaleźć można rury izolowane fabrycznie, warstwą wełny mineralnej lub kauczuku.

W związku z rozwojem technologii, w ostatnim czasie na rynku coraz większą popularnością zaczęły cieszyć się również rury wentylacyjne wykonane z tworzyw sztucznych. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że są tanie w zakupie, szczelne, lekkie i niezwykle łatwe w montażu. Rury takie wykorzystywane są do różnych rodzajów wentylacji. Z powodzeniem mogą być stosowane w kuchni, łazience lub jako elementy poziome w wentylacji mechanicznej. Dzięki swej niepalności, mogą być także wykorzystywane w budownictwie indywidualnym. Decydując się na rury pcv, nie należy również zapominać o izolacji termicznej, zwłaszcza w przypadku ich zastosowania w strefach nieogrzewanych.

0 Komentarze

Napisz odpowiedź

Komentarz

Podpis

E-mail

Witryna WWW

jedenaście + 4 =

O blogu „Wentylacja Info”

Na naszej stronie będziemy zamieszczać artykuły, które zainteresują kompletnego laika, jak i inżyniera. Mamy nadzieję zainteresować również przedsiębiorców, którym nasze informacje przydadzą się w prowadzeniu biznesu. Wszystkie nasze teksty są napisane w przystępny sposób, zawierają sprawdzone informacje, dzięki którym nie zwariujesz w świecie wentylacji. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem właściwego sprzętu bądź chcesz mądrze zaplanować prace remontowe w swoim domu czy biurze – idealnie trafiłeś!

 

Chłodnictwo
Technika – ogólnie
Udzielili komentarza
    System wentylacji domu pasywnego