Strona zarówno dla fachowców i inżynierów, jak i konsumentów czy przedsiębiorców

Klimatyzacja – wróg, czy przyjaciel?

W dzisiejszych czasach klimatyzacja towarzyszy ludziom praktycznie wszędzie. Gości już nie tylko w samochodach czy w miejscach publicznych, ale coraz częściej również w domach. W tym ostatnim przypadku popularne są przede wszystkim klimatyzatory przenośne, które doskonale chłodzą, a przy okazji można je dowolnie przestawiać. Klimatyzatory w domu są niezwykle wygodne, szczególnie w przypadku osób, które źle znoszą upały – mowa tutaj między innymi o dzieciach czy osobach starszych. Zaletą domowych klimatyzatorów jest także fakt, że są one obecnie stosunkowo tanie, biorąc pod uwagę jak prezentowała się ich cena jeszcze kilka lat temu. Znacznie wpływa na to popularność ich montażu w warunkach domowych, jak i coraz to większa technologia i nowoczesność urządzeń.

Klimatyzacja ma zarówno tyle samo zwolenników, jak i przeciwników. Zwolennicy uważają ją za wielkie udogodnienie oraz coś co znacznie ułatwia funkcjonowanie, daje komfort oraz wygodę. Jest niezastąpiona w lato, ponieważ w ostatnim czasie temperatury podczas letnich miesięcy w Polsce są bardzo wysokie. Zapobiega przegrzewaniu się organizmu oraz daje ochłodę. Niezastąpiona jest przede wszystkim podczas wykonywania pracy biurowej w urzędach, zakupach w sklepach czy w galeriach handlowych, a także podczas wykonywania obowiązków domowych.

Lista wad klimatyzacji według przeciwników jest znacznie dłuższa. Przede wszystkim przeciwnicy klimatyzacji skłaniają się ku temu, że klimatyzacja jest czynnikiem, który powoduje szereg konsekwencji zdrowotnych dla organizmu człowieka. Jest w tym wiele prawdy, ponieważ zła konserwacja klimatyzacji (nie korzystanie z serwisów, niepoprawny montaż (zobacz: montaż klimatyzacji Warszawa), brak okresowych wymian filtrów i regularnego odgrzybiania klimatyzacji specjalistycznymi środkami) może prowadzić do pogorszenia się stanu zdrowia. Przede wszystkim ze względu na fakt, że klimatyzacja posiada bardzo korzystne zasoby dla rozwoju grzybów i pleśni, może prowadzić do zarażenia się tymi szkodliwymi drobnoustrojami człowieka. Skutkiem są grzybice układu oddechowego, alergie, duszności, a nawet zapalenie płuc spowodowane najczęściej grzybami lub Legionellą Pneumophila – groźną bakterią wywołują infekcje podobne w swoim przebiegu do grypy i bardzo szybko rozprzestrzeniającą się na inne organizmy. Należy jednak podkreślić, że takie skutki dla zdrowia organizmu ma jedynie nieprawidłowa konserwowana klimatyzacja – w sytuacjach, kiedy urządzenie jest prawidłowo eksploatowane oraz dopilnowane są terminy poszczególnych okresowych przeglądów nie ma większej obawy, co do szkodliwości klimatyzacji.

Dbając o ograniczenie negatywnego wpływu na zdrowie klimatyzacji, warto również pamiętać (oprócz o odpowiedni serwis) również o ustawienie odpowiedniej temperatury (zbyt duża różnica pomiędzy temperaturą w pomieszczeniu, a temperaturą na zewnątrz może prowadzić do szoku termicznego), a także o to, aby nie siedzieć w przeciągu oraz aby nie ustawiać klimatyzatora bezpośrednio na siebie.

Artykuł napisany we współpracy z Ekoklima – klimatyzacja Warszawa.
Interesuje Ciebie temat rekuperacji? Sprawdź więcej na stronie internetowej Ekoklimy.

0 Komentarze

Napisz odpowiedź

Komentarz

Podpis

E-mail

Witryna WWW

18 + 18 =

O blogu „Wentylacja Info”

Na naszej stronie będziemy zamieszczać artykuły, które zainteresują kompletnego laika, jak i inżyniera. Mamy nadzieję zainteresować również przedsiębiorców, którym nasze informacje przydadzą się w prowadzeniu biznesu. Wszystkie nasze teksty są napisane w przystępny sposób, zawierają sprawdzone informacje, dzięki którym nie zwariujesz w świecie wentylacji. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem właściwego sprzętu bądź chcesz mądrze zaplanować prace remontowe w swoim domu czy biurze – idealnie trafiłeś!

 

Chłodnictwo
Technika – ogólnie
Udzielili komentarza
    System wentylacji domu pasywnego