Strona zarówno dla fachowców i inżynierów, jak i konsumentów czy przedsiębiorców

Klimatyzacja w domu – fakty i mity

Klimatyzacja w domu ma wielu zarówno zwolenników jak i przeciwników. Warto wziąć pod lupę zarówno wady, jak i zalety tego rozwiązania, narosło bowiem wokół niego sporo mitów.

Klimatyzator niest niezwykle prostą, a przy tym niedrogą metodą zapewnienia odpowiedniej temperatury oraz wilgoci w mieszkaniu. Przez lata kojarzyła się ona z dobrem luksusowym, niedostępnym dla przeciętnego konsumenta, a stosowanym jedynie w obiektach biurowo-usługowych. Obecnie jednak można zaobserwować wzrost popularności tego typu rozwiązania w mieszkaniach i domach jednorodzinnych. Coraz częściej służy ono nie tylko jako urządzenie chłodzące w lecie, ale również do ogrzewania przestrzeni w okresie mrozów.

Prawdopodobnie najbardziej rozpowszechnionym mitem dotyczącym klimatyzacji jest ten dotyczący jej szkodliwego wpływu na zdrowie. Z pewnością wystawianie się na zwiększony strumień chłodnego powietrza przyczynić się może do przeziębienia lub infekcji. Można jednak tego łatwo uniknąć, umieszczając klimatyzator w miejscu, z którego podmuch nie będzie wycelowany w ludzi. Niweluje to możliwość przeziębienia, zimne powietrze bowiem dotrze do użytkownika już zmieszane z ciepłym. Ponadto obecnie niemal każda klimatyzacja oferuje możliwość manualnego wyregulowania mocy strumienia powietrza. Faktem jest również, że klimatyzator może służyć do oczyszczania powietrza, filtrując kurz, pyłki, roztocza, a nawet bakterie (w zależności od filtra). Przy systematycznym czyszczeniu może on zatem być wręcz korzystny dla zdrowia użytkownika.

Drugi najpopularniejszy mit dotyczący klimatyzacji głosi, że jest ona zawsze niezwykle hałaśliwa. Faktem jest, że te niezbyt wysokiej klasy potrafią być stosunkowo głośne. Sprzęt z wyższej półki natomiast zazwyczaj jest dobrze wyciszony, lecz mimo tego jest słyszalny. Warto pamiętać jednak, że hałas bierze się głównie z pracy sprężarki, rozwiązaniem problemu zatem może okazać się zakup klimatyzatora typu split. Sprzęt taki jest dwuczęściowy, a generująca większość hałasu wspomniana sprężarka ulokowana jest w zewnętrznej części instalacji, montowanej poza domem. Gwarantuje to ciszę w klimatyzowanym pomieszczeniu, należy jednak mieć na uwadze, że hałas będzie słyszany na zewnątrz. Pokazuje to jednak, że problem głośnej pracy klimatyzacji jest możliwy do obejścia.

0 Komentarze

Napisz odpowiedź

Komentarz

Podpis

E-mail

Witryna WWW

8 + osiem =

O blogu „Wentylacja Info”

Na naszej stronie będziemy zamieszczać artykuły, które zainteresują kompletnego laika, jak i inżyniera. Mamy nadzieję zainteresować również przedsiębiorców, którym nasze informacje przydadzą się w prowadzeniu biznesu. Wszystkie nasze teksty są napisane w przystępny sposób, zawierają sprawdzone informacje, dzięki którym nie zwariujesz w świecie wentylacji. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem właściwego sprzętu bądź chcesz mądrze zaplanować prace remontowe w swoim domu czy biurze – idealnie trafiłeś!

 

Chłodnictwo
Technika – ogólnie
Udzielili komentarza
    System wentylacji domu pasywnego