Strona zarówno dla fachowców i inżynierów, jak i konsumentów czy przedsiębiorców

Jak chłodzić dom/mieszkanie w lato?

Lato daje się we znaki nie tylko podczas wyjścia z domu. Gdy na zewnątrz panuje skwar również w domu bywa niezwykle gorąco, zwłaszcza w przypadku mieszkań z dobrą ekspozycją na słońce. Uniemożliwia to spokojne funkcjonowanie w domu, zarówno jeśli chodzi o odpoczynek, jak i wypełnianie swoich obowiązków domowych. W jaki sposób więc zaradzić męczącym upałom i znaleźć wytchnienie w zaciszu domowym?

Najlepszym wyborem wydaje się oczywiście klimatyzacja, która pozwala osiągnąć preferowaną przez nas temperaturę powietrza. Nie każdy uzna jednak instalacje klimatyzacji za dobre rozwiązanie, gdyż lato w Polsce, choć intensywne w wysokich temperaturach, jest jednak krótkie. Dlatego też alternatywnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z wiatraka, który ochłodzi nieco temperaturę wewnątrz pomieszczenia. W zależności od potrzeb, do wyboru jest wiele urządzeń tego typu o rozmaitych funkcjach, wzornictwie czy rozmiarze.

Niewątpliwie wilgotne materiały potrafią obniżyć temperaturę powietrza. Dlatego w upał dobrze jest zrobić pranie, a mokrą odzież czy tekstylia rozwiesić w najbardziej gorącym pomieszczeniu. Z kolei w upalne dni lepiej powstrzymać się od wielogodzinnego gotowania – rozgrzany piekarnik, kuchenka czy zawartość naczyń sprawi, że w domu będzie jeszcze goręcej.

W upalne dni dobrze jest także odpowiednio zacienić mieszkanie, aby uniemożliwić przenikanie promieni słonecznych. Z tego też powodu, lepiej jest zasłonić okna czy drzwi balkonowe. Alternatywą dla zasłon będą rolety, które niekiedy posiadają właściwość odbijania promieniowania słonecznego, na przykład dzięki zamontowanej w nich srebrnej folii. Gdy nadchodzi gorący okres w roku, dobrze jest także zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza we wnętrzach domu. Na noc najlepiej jest otwierać okna, kiedy powietrze jest rześkie i chłodzące. Jeśli to możliwe, można również zainicjować przeciągi, na przykład otwierając drzwi wejściowe. W ten sposób mieszkanie zostanie porządnie przewietrzone, a temperatura powietrza nieco spadnie.

0 Komentarze

Napisz odpowiedź

Komentarz

Podpis

E-mail

Witryna WWW

pięć × 1 =

O blogu „Wentylacja Info”

Na naszej stronie będziemy zamieszczać artykuły, które zainteresują kompletnego laika, jak i inżyniera. Mamy nadzieję zainteresować również przedsiębiorców, którym nasze informacje przydadzą się w prowadzeniu biznesu. Wszystkie nasze teksty są napisane w przystępny sposób, zawierają sprawdzone informacje, dzięki którym nie zwariujesz w świecie wentylacji. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem właściwego sprzętu bądź chcesz mądrze zaplanować prace remontowe w swoim domu czy biurze – idealnie trafiłeś!

 

Chłodnictwo
Technika – ogólnie
Udzielili komentarza
    System wentylacji domu pasywnego