Strona zarówno dla fachowców i inżynierów, jak i konsumentów czy przedsiębiorców

Elektryczne panele grzewcze – czy to się opłaca?

Na przestrzeni ostatnich lat zauważyć można stopniową rewolucję w zakresie budowy i wykończenia domów. Stare technologie zastępujemy nowymi, bardziej wydajnymi, ekologicznymi i wygodniejszymi które nie koniecznie muszą być bardziej kosztowne.

Jednym z najbardziej istotnych aspektów przy budowie domu jest wybranie odpowiedniego sposobu ogrzewania – należy przemyśleć koszty instalacji i koszty zakupu wybranego paliwa. Coroczna walka z zimowym smogiem wynikającym z ogrzewania domów surowcami bardzo złej jakości, wymusiła konieczność poszukiwania takiego rozwiązania aby było ekologiczne i ekonomiczne. Do tej pory panowało przekonanie, że koszty energii elektrycznej przy ogrzewaniu domu, są najwyższe.

Panele grzewcze – nowoczesna kwoka

Osoby które przeżyły dzieciństwo na wsi znają pojęcie żarówki kwoki – czyli dużej żarówki emitującej ciepło, wykorzystywanej zwykle do ogrzewania zakupionych piskląt. W podobny sposób działają panele grzewcze które wytwarzają ciepło z energii elektrycznej, wykorzystując promieniowanie podczerwone. Zapewne nie zdajemy sobie sprawy że promiennikami podczerwieni są zwykłe żarówki (większość pobieranego prądu żarówki wykorzystują do wytwarzania energii cieplnej) oraz prawie zapomniane już grzałki elektryczne. Naturalnym promiennikiem podczerwonym jest słońce które np. w mroźny poranek powoduje u nas uczucie ciepła, znacznie wyższe niż wskazuje na to temperatura. Natomiast kiedy słońce zajdzie za chmurę, wówczas automatycznie mocniej odczuwamy chłód.

Tę metodę wykorzystano do opracowania sposobu na nowoczesne elektryczne ogrzewanie domu. Panele grzewcze na rynku dostępne są w różnych rozmiarach, tak więc mamy w czym wybierać dostosowując model do wielkości pomieszczenia.

Promienniki podczerwone które zainstalujemy w naszym domu, emitują promieniowanie podczerwone ogrzewając w ten sposób ludzi, przedmioty i ściany a ograniczają ogrzewanie powietrza. W ten sposób uzyskujemy efekt komfortu cieplnego. Panele są bardzo estetyczne – można je montować na ścianach lub suficie. Panel wykończony jest szkłem – można go barwić tworząc różne motywy dostosowane do naszych gustów i upodobań czy charakteru pomieszczenia, przy tym nie zajmują dużo miejsca, są płaskie o grubości ok. 3 cm, a dzięki swojej budowie promienie podczerwone rozchodzi się w różne strony, dzięki czemu zwiększają kilkukrotnie wydajność urządzenia.

Trudno jest porównać koszty ogrzewania konwencjonalnego do ogrzewania panelami grzewczymi. Wiele zależy od szczelności budynku. tego ile potrzeba energii na ocieplenie ścian, bez odpowiedniej izolacji cieplnej budynku trudno jest myśleć o oszczędzaniu na ogrzewaniu.

Panele na pewno sprawdzą się w ogrzewaniu budynków wielkogabarytowych (w tych przypadkach ciężko jest ogrzać powietrze na dużej przestrzeni) – do hal produkcyjnych, w pomieszczeniach hodowlanych do ogrzania zwierząt, w ogródkach gastronomicznych itp. opłaci się zakupić panele grzewcze. Fachowcy twierdzą że można w ten sposób zaoszczędzić nawet do 70 % kosztów ogrzewania.

0 Komentarze

Napisz odpowiedź

Komentarz

Podpis

E-mail

Witryna WWW

cztery × 4 =

O blogu „Wentylacja Info”

Na naszej stronie będziemy zamieszczać artykuły, które zainteresują kompletnego laika, jak i inżyniera. Mamy nadzieję zainteresować również przedsiębiorców, którym nasze informacje przydadzą się w prowadzeniu biznesu. Wszystkie nasze teksty są napisane w przystępny sposób, zawierają sprawdzone informacje, dzięki którym nie zwariujesz w świecie wentylacji. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem właściwego sprzętu bądź chcesz mądrze zaplanować prace remontowe w swoim domu czy biurze – idealnie trafiłeś!

 

Chłodnictwo
Technika – ogólnie
Udzielili komentarza
    System wentylacji domu pasywnego